Competition Schedule

FRIDAY JUNE 9

8:00pm – Competitors Meeting in the Ring at the PawsWay
8:30pm – Groom Team Canada Meeting – All are welcome to attend

SATURDAY JUNE 10

Sporting Class (GROOM TEAM SANCTIONED)
Judges: Diane Betelak and Barb Prueckel
Sponsors: Rens Pets and NGAC 

7:30am- 8:15am – Check-in, Set-up and Pre-Judging
8:15am – 10:30am – Grooming Competition (with 15 min Break)NGAC Logo
10:30am – 11:15am – Judging and Announcement of Winners
11:15am – 11:45am – Photos and Critiques


Abstract Runway Class
Judges: Nancy Bryson and Nicole Kallish
Sponsor: OPAWZ
12:00pm – 12:45pm  – Ring is Open for Final Preparations
1:00pm – 1:30pm – Presentation, Judging, and Announcement of Winners
1:30pm – 1:45pm – Photos and Critiques


Salon Freestyle Class
Judges: Diane Betelak and Deana Mazurkiewicz
Sponsor: IGA
2:00pm – 2:45pm – Check-in, Set-up and Pre-Judging
2:45pm – 5:00pm – Grooming Competition (with 15 min Break)
5:00pm – 5:45pm – Judging and Announcement of Winners
5:45pm – 6:15pm – Photos and Critiques


SUNDAY JUNE 11

Other Purebreds (GROOM TEAM SANCTIONED)
Judges: Diane Betelak and Barb Prueckel
Sponsor: Artero
7:30am- 8:15am – Check-in, Set-up and Pre-Judging
8:15am – 10:45am – Grooming Competition (with 15 min Break)
10:45am – 11:15am – Judging and Announcement of Winners
11:15am – 11:45am – Photos and Critiques


Commercial Clipper ClassWahl Canada
Judges: Barb Prueckel and Nancy Bryson
Sponsored by WAHL
12:00pm – 12:30pm – Check-in, Set-up and Pre-Judging
12:30pm – 1:30pm – Grooming Competition
1:30pm – 2:00pm – Judging and Announcement of Winners
2:00pm – 2:15pm – Photos and Critiques


Wire Coat Class (GROOM TEAM SANCTIONED)
Judges: Diane Betelak and Barb Prueckel
Sponsor: Groomers Helper 
2:30pm- 3:15pm – Check-in, Set-up and Pre-Judging
3:15pm – 5:45pm – Grooming Competition (with 15 min Break)
5:45pm – 6:15pm – Judging and Announcement of Winners
6:15pm – 6:45pm – Photos and Critiques


MONDAY JUNE 12

Asian Style Class
Judges: Nancy Bryson and Nicole Kallish
Sponsor: ODGA
7:30am- 8:15am – Check-in, Set-up and Pre-Judging
8:15am – 10:30am – Grooming Competition (with 15 min Break)
10:30am – 11:00am – Judging and Announcement of Winners
11:00am – 11:30am – Photos and Critiques


Poodle Class (GROOM TEAM SANCTIONED)
Judges: Diane Betelak and Barb Prueckel
Co-Sponsors: ANE and PROfur
11:45am – 12:30pm  – Check-in, Set-up and Pre-Judging
12:30pm – 3:00pm – ProfurGrooming Competition (with 15 min break)
3:00pm – 3:45pm –  Judging and Announcement of Winners
3:45pm – 4:15pm – Photos and Critiques


Best in Division and Best All Around Awards
Judges: Diane Betelak and Barb Prueckel
Sponsors:
A Division – Iv San Bernard/Poil-LuxePoil Luxe
B Division – Iv San Bernard/Poil Luxe
C Division -Saskatchewan’s Finest
Best All Around – Mastergroom Canada
Best First Timer – Global Groomers

4:30pm – 5:30 pm – Presentation, Judging, and Announcement of Winners (BAA, C, B, then A)
5:30pm – 6:00pm – Photos and Critiques